Právě si prohlížíte Workshop Kolektivní obrana a transatlantická vazba – výzvy současnosti

Workshop Kolektivní obrana a transatlantická vazba – výzvy současnosti

  • Autor příspěvku
  • Příspěvek byl publikován20. 3. 2025
  • Rubriky příspěvkuCBVSS

Vážení,

při příležitosti 76. výročí vzniku Severoatlantické aliance se 2. dubna 2025 uskuteční workshop na téma „Kolektivní obrana a transatlantická vazba – výzvy současnosti“, pořádaný Centrem bezpečnostních a vojensko-strategických studií UO ve spolupráci s CEVRO Univerzitou.

V důsledku pokračující války na Ukrajině a změn v zahraniční politice USA souvisejících s nástupem nové administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa se s novou intenzitou otevřela otázka budoucnosti kolektivní bezpečnosti v Evropě.

Workshopu na toto aktuální téma se za CEVRO Univerzitu zúčastní vedoucí Katedry bezpečnostních studií, bývalý náčelník generálního štábu, generál v záloze Ing. Jiří Šedivý, a výkonný ředitel Centra bezpečnostních studií, generál v záloze Ing. František Mičánek, Ph.D., za Univerzitu obrany ředitel CVBSS doc. Ing. Josef Procházka, a generál v záloze Ing. Jaromír Zůna, Ph.D. Jejich diskuzi bude moderovat Mgr. Lukáš Dyčka, Ph.D.

Prosíme zájemce o účast, aby informovali POC Mgr. Petra Svatoně na e-mailu petr.svaton@unob.cz.

Termín: středa 2. 4., 13:30 – 15:00

Místo: Univerzity obrany, místnost K44/50 (aula)

Vystupující:

Ing. Jiří Šedivý

Armádní generál ve výslužbě Ing. Jiří Šedivý je bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR a velitel pozemních sil. Během své vojenské kariéry zastával velitelské a štábní funkce v České republice i v zahraničních misích, včetně operace IFOR. Po odchodu z armády se věnuje bezpečnostnímu poradenství a akademické činnosti na CEVRO Univerzitě. Od roku 2022 je členem správní rady Univerzity Karlovy.

Mgr. Daniel Koštoval

Mgr. Daniel Koštoval pracoval na ministerstvu zahraničí od roku 1996 jako ředitel odboru bezpečnostní politiky, ředitel odboru pro severní a východní Evropu a také jako generální ředitel pro mimoevropské země. V letech 1998 až 2002 působil i při Stálé delegaci ČR při Severoatlantické alianci (NATO). Na zastupitelském úřadu v Moskvě byl v letech 2003 až 2006, poté také na ambasádě ve Washingtonu. V roce 2013 se stal prvním náměstkem ministra obrany a následně byl do konce roku 2018 náměstkem ministra obrany pro strategie, zahraniční vztahy a plánování. Poté i pro vyzbrojování a akvizice. V prvních měsících roku 2025 by se měl ujmout pozice velvyslance České republiky v Rusku. Působí také na katedře bezpečnostních studií CEVRO Univerzity.

Mgr. Ing. Jaromír Zůna, Ph.D., MSc.

Generál v záloze Mgr. Ing. Jaromír Zůna, Ph.D., MSc. je bývalý první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR. Během své kariéry zastával řadu velitelských a štábních funkcí, zúčastnil se mise IFOR/SFOR v Bosně a Hercegovině,
v roce 2013 působil jako zástupce velitele NATO Joint Force Training Center v Polsku, v roce 2023 se stal přidělencem obrany na velvyslanectví ČR v Číně.

Ing. František Mičánek, Ph.D.

Ing. František Mičánek, Ph.D. je bezpečnostní analytik a odborný asistent, působící jako výkonný ředitel CEBES na CEVRO Univerzitě. V letech 1988–2013 zastával velitelské a štábní funkce v Armádě ČR, kde dosáhl pozice ředitele Sekce plánování schopností Generálního štábu. V letech 2016–2019 byl děkanem NATO Defence College v Itálii.

doc. Ing. Josef Procházka, Ph.D.

Doc. Ing. Josef Procházka, Ph.D., je odborník na obrannou politiku a strategii, působící jako ředitel Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany. Vojenskou kariéru zahájil v oblasti technického zabezpečení, později zastával štábní funkce na GŠ a MO v logistice a akvizici. Působil také jako obranný poradce při stálém zastoupení ČR při NATO a absolvoval mise SFOR a EUFOR v Bosně a Hercegovině.